Kursdanser

Höstterminen 2019. Nivå 1 Tisdagar 18.00 – 19.30 i A-salen: Instruktör Gunnar Sellberg

L Datum Dans Koreografer Musik                                                            Artist
1 3 sept Cut A Rug   Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug                                     Scooter Lee
1 3 sept Just Take Me Away  Sebstiaan Holtland Take Me Away                                            George Strait
2 10 sept Skinny Genes  Pat and Lizzie Stott
Skinny Genes                                              Eliza Doolittle
2 10 sept K Is For Kicks     Christopher Gonzales Feel It Still                                                   Portugal
3 17 sept Lightclub   Lightclub stegning  Eva Solid Valfri Nightclub
4 24 sept Cowboy Charleston  Okänd Baton Rouge                                               Garth Brooks
5 1 okt Repetition (Ingen ny dans)
6 8 okt
7 15 okt
8 22 okt
29 okt Ingen Dans – Lov Ingen Dans Ingen Dans
9 5 nov
10 12 nov
11 19 nov
12 26 nov Avslutning Avslutning Avslutning

Höstterminen 2019. Nivå 2 Tisdagar 19.30 – 21.00 i A-salen Instruktörer Marie Sellberg, Eva Solid, Lena Rådefelt

L Datum Dans Koreografer Musik                                                        Artist
1 3 sept Keep It Simple   Maggie Gallagher Keep It Simple                               James Barker Band
2 10 sept Soul Shake    Fred Whitehouse Soul Shake                                      Tommy Castro
3 17 sept Desperado   Nicola Lafferty Desperado                                       Six West
4 24 sept Lonely Blues  Rachel MacEnaney White Mr. Lonely                                      Midland
5 1 okt Repetition (Ingen ny dans)
6 8 okt
7 15 okt
8 22 okt
29 okt Ingen Dans – Lov Ingen Dans Ingen Dans
9 5 nov
10 12 nov
11 19 nov
12 26 nov Avslutning Avslutning Avslutning

Höstterminen 2019. Dansträffar nivå 3 18.30-21.00 i B-salen. Onsdagarna 4 och 18 september, 2 och 16 oktober, 6 och 20 nov samt avslutning 26 nov. (18.00)
Utlärda danser: Lonely Blues   Wanna Know    Break Free Cha  

Vårterminen 2019 Nivå 1 18.00-19.30 Instruktör Marie

L Datum Dans Koreografer Musik                                                            Artist
1 8 jan Repetition + Cowboy Charleston  J. Hall, T. Miller Baton Rouge                                 Garth Brooks
2 15 jan Prince Charming Waltz    Sandy Kerrigan (Austalia) Unchained Melody                      Gold Star Ballroom Or.
3 22 jan Lonely Drum     Darren Mitchell Lonely Drum                                Aaron Goodwin
4 29 jan Repetition
5 feb Årsmöte + dans till danslista
5 12 feb  Pop Da Booty   MiXeD Up Pop That Booty                            Marques Houston
19 feb Februarilov – Ingen kurs
6 26 feb D.H.S.S. (Delicious Hot Strong and Sweet)  Gaye Teather Coffee                                            Supersisters
7 5 mar Black Coffee     Helen O’Malley Black Coffee                                 Lacy J. Dalton
8 12 mar Repetition
19 mar Ingen kurs. Vårfest 16 mars
9 26 mar Such A Fool  Niels Poulsen A Fool Such As I                         Jason Donovan
10 2 apr Country Walkin’  Teree Desarro Walkin’ The Country             Keith Urban & The Ranch
11 9 apr
16 apr Påsklov – Ingen kurs!
12 23 apr Avslutning för alla 18.00-21.00

Vårteminen 2019 Nivå 2 19.30-21.00 Instruktörer Eva och Lena

L Datum Dans Koreografer Musik                                                      Artist
1 8 jan Repetition + Champagne Promise  Tina Argyle Champagne Promise                      David Nail
2 15 jan A Double Whiskey   Gary O’Reilly That Was The Whiskey                  Antigone Rising
3 22 jan White Summer Dress   Daniel Trepat, Junghye Yoon White Summer Dress            Taylor John Williams
4 29 jan No Strings Attached   Simon, Maddison, Niels More Than Friends   James Hype Feat. Kelli-Leigh
5 feb Årsmöte + dans till danslista
5 12 feb Repetition
19 feb Februarilov – Ingen kurs!
6 26 feb Just A Phase  Fred,  Maddison Just A Phase                                   Adam Craig
7 5 mar Oh Me Oh My Oh   Rob Fowler Oh Me Oh My Oh                          Derek Ryan
8 12 mar Repetition
19 mar Ingen kurs! (Vårfest 16 mars)
9 26 mar Reason To Stay  Darren Bailey Reason To Stay                             Brett Young
10 2 apr Be Strong   Audray Watson The Words ’I Love You’               Chris De Burgh
11 9 apr
16 apr Påsklov – Ingen kurs
12 23 apr Avslutning för alla 18.00-21.00

Vårterminen 2019. Nivå 3-träffar Onsdagar 18.30-21.00. Datum 16 jan, 30 jan, 5 feb Årsmöte + dans till danslista 13 feb, 6 mars, 27 mars, 10 april och avslutning 23 april för alla grupper 18.00-21.00 Crazy Without You      Demo

Hösterminen 2018 Nivå 1 18.00-19.30 Instruktör Marie

L Datum Dans Koreografer Musik                                                       Artist
1 4 sept Mamma Maria  Frank Tracy Mamma Maria                                 Riccie E Poveri
1 4 sept Cut A Rug     Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug                           Scooter Lee
1 4 sept Skinny Genes  Pat and Lizzie Stott
Skinny Genes                                   Eliza Doolittle
2 11 sep Make It Up   Maggie Gallagher I Wanna Die                                   Miranda Lambert
3 18 sept Mamma Mia! Why-Me?  Lee Hamilton Why Did It Have To Be Me    Dylan,James,Skinner
4 25 sept Repetition
5 2 okt  Live, Laugh, Love   Rob Fowler Live, Laugh, Love                         Clay Walker
6 9 okt I Close My Eyes  Hazel Pace Ich Mach Meine Augen Zu   Norman & De Angelio
7 16 okt Repetition
8 23 okt Rocket To The Sun    Maddison Glover What You’ve Done To Me    Samantha Jade
30 okt Ingen Dans
9 6 nov Repetition
10 13 nov Lightclub   Lightclub stegning    LC DEMO Eva Solid Valfri Nighclub
20 nov Inställt Inställt Inställt
11 27 nov  Tush Push    Jim Ferrazano Chattahoochee                  Alan Jackson
12 11 dec Avslutning + Adventsfest

Höstterminen 2018 Nivå 2 19.30-21.00 Instruktörer Eva och Lena

L Datum Dans Koreografer Musik                                           Artist
1 4 sept Alice  Daniel Whittaker Living Next Door to Alice        Smokie
2 11 set Groovy-Love  Whitehouse,  Trepat, Dahlgren If Jesus Loves Me          Saint Lanvain, Rahmsed
3 18 sept One Hundred  Niels Poulsen One Hundred                            Ida Corr
4 25 sept Repetition
5 2 okt Blaze-Of-Glory  Ward, Poulsen, McKeever,Whitehouse Bllaze Of Glory                           Jon Bon Jovi
6 9 okt You Are The Reason Baby  Alison Johnstone You Are The Reason                  Calum Scott
7 16 okt Diggin’  Amy Glass Diggin’                                         Kovacs
8 23 okt Repetition
30 okt Ingen Dans
9 6 nov True Believer   Niels Poulsen I Believe                                   Diamond Rio
10 13 nov Celtic Duo  M.Gallagher & G. O’Reilly Celtic Duo                                Anton & Sully
20 nov Inställt Inställt Inställt
11 27 nov Vegas Baby  McEnaney, McKeever, Poulsen Vegas Baby                                Si Cranstoun
12 11 dec Avslutning + Adventsfest

Höstterminen 2018 Nivå 3-träffar Onsdagar 18.30-21.00
Datum: 3 och 17 oktober, 7 och 21 november samt avslutning tisdag 28 november

Vi har bl.a. repeterat:
Bomshel Stomp     Feels So Good!          Bethlehem Child        Dont Say Love   

 

Vårterminen 2018: Nivå 1 18.00-19.30  Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreografer Musik                                      Artist
 1  9 jan  Repetition + Cowboy Charleston   okänd Baton Rouge                         Garth Brooks
 2 16 jan  Tush Push    Jim Ferrazano Chattahoochee                     Alan Jackson
 3 23 jan  Live, Laugh, Love   Rob Fowler Live, Laugh, Love                Clay Walker
 4 30 jan Repetition + bonus: Oh Carol   Verdonk,Dahlgren,
Camps
 Oh Carol                               Niel Sedaka
6 feb årsmöte + öppen dans
 5 13 feb  Irish Stew   Lois Lightfoot  Irish Stew                            Sham Rock
20 feb Ingen dans
6 27 feb  Pop Da Booty    MiXeD Up Pop That Booty                  Marques Houston
 7 6 mar  Eyes For You      Niels Poulsen  I Don’t Want Nobody To Have My Love But You                                                               Ronnie Milsup
 8 13 mar  Repetition
20 mar Ingen dans
 9 27 mar  1159   McEnaney-White  11:59                                  The Railers
3 apr Ingen dans
10 10 apr Until The Dawn   Gary Lafferty  Marvin Gaye                     Charlie Puth
11 17 apr Repetition
12 24 apr Avslutning

 

Vårterminen 2018: Nivå 2 19.30-21.00 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans                                                              . Koreografer Musik                                            Artist
1  9 jan  Repetition + A Complete Change   Niels Poulsen  Completely                                Caro Emerald
2 16 jan  The Break    Maggie Gallagher  Brakout                                      Ronan Hardiman
3 23 jan  Gypsy Queen    Hazel Pace Gypsy Queen                              Chris Norman
4 30 jan  Repetition
6 feb  Årsmöte + öppen dans
5 13 feb  Havana Cha    Ria Vos  Havana (feat. Young Thug)      Camila Cabello
20 feb  Ingen dans
6 27 feb VIP   Dwight Meessen  I Like It                                       Robbie Nevil
7 6 mar Act Like A Man   Niels Poulsen  You Gotta Not                             Little Mix
8 13 mar  Repetition + Eyes For You  Niels Poulsen  I Don’t Want Nobody To Have My Love But You                                              Ronnie Milsup
20 mar  Ingen dans
9 27 mar  Ängeln i rummet       Demo – Teach Jessica Boström  Ängeln i Rummet                      Eva Dahlgren
3 apr  Ingen dans
10 10 apr  Ride Away   R. McGowan Hickie  Ride With Me                             The Mavericks
11 17 apr  Repetition
12 24 apr  Avslutning

Vårterminen 2018: På nivå 3 har vi bl.a. dansat Run Me Like A River  , Paris In The Rain     ,
To The Moon & Back    , VIP Eyes For You   , Ängeln i rummet  Demo-TeachInto Pieces och repeterat
Ta Mig Tillbaka (Take Me Back) 

Höstterminen 2017: Nivå 1 18.00-19.30  Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreografer Musik                                      Artist
1 5   sept Mamma Maria  Frank Tracy Mamma Maria               Riccie E Poveri
1 5   sept Tin Man   Sandy Kerrigan Robot Man                      Connie Francis
1 5   sept Cut A Rug     Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug          Scooter Lee
2 12 sept Mini Mariana  Jan Welsh Mariana Mambo            Chayenne
3 19 sept Rocket To The Sun    Maddison Glover What You’ve Done To MeSamantha Jade
4 26 sept repetition
5 3   okt Lonely Drum EZ    Lindy Bowers Lonely Drum                   Aaron Goodvin
6 10 okt Lightclub   Lightclub stegning    LC DEMO Eva Solid Valfri Nighclub
7 17 okt Black Coffee     Helen O’Malley Black Coffe                      Lacy J. Dalton
8 24 okt Repetition
31 okt Ingen dans
9 7   nov Never & Forever   Rob Fowler Never, Ever & Forever         ?
10 14 nov Jag trodde änglarna fanns  Demo  Stegning  Jessica Boström  Jag trodde änglarna fanns Kamferdrops
11 21 nov  Repetition
12 28 nov Kursavslutning med öppen dans (alla nivåer)

 

Höstterminen 2017: Nivå 2 19.30-21.00 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans.-                                                                  . Koreografer Musik                                            Artist
1  5  sept The Most Beaurtiful Girl  Niels Poulsen The Most Beautiful Girl            Charlie Rich
2 12 sept Dans Le Tango Pat Stott In-Tango                                        In-Grid
3 19 sept My Middle Name   Willy Brown & Niels Poulsen Trouble                               Moonshine Man
4 26 sept She Sets The City On Fire   Jonas Dahlgren, Johanna Lodin
& Emil Zetterström
She Sets The City On Fire    Gavin Degraw
5 3   okt Repetition
6 10 okt Time To Surrender   Rachel McEnaney-White, Simon Ward The Pieces Don’t Fit Anymore James Morrison
7 17 okt Lonely Drum     Darren Mitchell Lonely Drum                       Aaron Goodwin
8 24 okt True Believer   Niels Poulsen I Believe                                   Diamond Rio
31 okt Ingen dans
9 7   nov  Drunken Dreams   Fred Whitehhous, Niels Poulsen Whisky Dreaming               Morgan Myles
14 nov  Repetition
11 21 nov  Jag trodde änglarna fanns  Demo  Jessica Boström  Jag trodde änglarna fanns     Kamferdrops
12 28 nov  Kursavslutning med öppen dans (alla nivåer)

Nivå 3: Dansträffar onsdagar 18.30-21.00.  18 okt., 8 och 22 nov. avslutning 28 nov.

Några av danserna som lärts ut på nivå 3:
Slowly, Gently, Softly (SGS)  Shady  The One You’re Waiting On 

Vårterminen 2017  Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans Koreografer  Musik                           Artist
1 10 jan Black Coffee   Helen O.Malley  Black Coffee                   Lacy J. Dalton
2 17 jan Tush Push   Jim Ferrazzano  Chattahoochee              Alan Jackson
3 24 jan Irish Stew   Lois Lightfoot  Irish Stew                       Sham Rock
4 31 jan Repetition
5 14 feb Ticket To The Blues  Niels Poulsen One Way Ticket                Eruption
6 28 feb Country 2 Step  Masters In Line I Just Want My Baby Back      Jerry Kilgore
7 7   mar  Repetition
8 14 mar  Make It Up   Maggie Gallagher I Wanna Die                  Miranda Lambert
8 14 mar Cykelen  Ulla Engström Cykeln E Nyckelen     Danne Stråhed & Dynamo
9 28 mar  Looking Good   Darren Bailey The Way She’s Looking          Raybon Brothers
10 4   apr  Let It Swing      Jamie Barnfield Let It Swing                              Bobbysocks
11 18 apr  Repetition
12 25 apr Avslutning med danslista

 

Vårterminen 2017  Nivå 2: 18.00 – 19.30 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans Koreografer Musik                                      Artist
1 10 jan  Dock Of The Bay   Rachel McEnaney-White Sittin’ On The Dock Of The Bay Nils Landgren & Joe Sample
2 17 jan   Closer   Mary Kelly Closer                                 Susan Ashton
3 24 jan  Pom Poms  Fred W.,Daniel T. & Guillaume R. Pom Poms                          Jonas Brothers
4 31 jan  Repetition
5 14 feb  Stuck In My Head   Saku Tonteri & Shane McKeever Stuck In My Head              Craig Wayne Boyd
6 28 feb J’ai du Boogie   Max Perry J,ai du Boogie                    ScooterLee
7 7 mars  Made In The Shade   Rachel McEnaney-White & Jo Thomson Szymanski  A Little More Love             Jarrod Nieman and                                              Lee Brice
8 14 mar Cykelen  Ulla Engström Cykeln E Nyckelen Danne Stråhed & Dynamo
9 28 mar  The Queen  Remi Lemaire, Guillaume.Richard, Gaetan. Bachellerie  Tilted                           Christine & The Queens
10 4   apr  Nancy Mulligan    Maggie Gallagher, Gary O’Reilly  Nancy Mulligan                    Ed Sheeran
11 18 apr  Repetition
12 25 apr Avslutning med danslista

Vårtermiinen 2017: Några av danserna som lärts ut på dansträffarna ”nivå 3-4”: Black Horse  Jesse James    Made In The Shade 

Höstterminen 2016. Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans Koreograf Musik
1 6 sept  Mamma Maria  Frank Tracy Mamma Maria                          Riccie E Poveri
1 6 sept  Tin Man  Sandy Kerrigan Robot Man                                Connie Francis
1 6 sept  Cut A Rug  Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug                    Scooter Lee
2 13 sept  Cowboy Charleston  okänd Baton Rouge                             Garth Brooks
3 20 sept  Live, Laugh, Love  Rob Fowler Live, Laugh, Love                     Clay Walker
4 27 sept  Repetition
5 4 okt  D.H.S.S. (Delicious, Hot, Strong & Sweet)  Gaye Teather Coffee                                         Supersisters
6 11 okt  Easy Love   Kar. Caceres Lopez Easy Love                                  Sigala
7 18 okt We Only Live Once – Easy   Lene M. Pedersen We Only Live Once – easy      Shannon Noll
8 25 okt  Repetition
9 8 nov  Pop Da Booty   MiXeD Up  Pop That Booty                       Marques Houston
10 15 nov  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
11 22 nov Never & Forever   Rob Fowler Never, Ever & Forever Lee Ann Womack, Mark Willis
12 29 nov Avslutning med danslista

Höstterminen 2016: Nivå 2: 19.30 – 21.00 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans  Koreograf Musik                                         Artist
1 6 sept  Repetition + Tin Man  Sandy Kerrigan Robot Man                                 Connie Francis
2 13 sept  Heart Of An Angel  Willie Brown Heart Of An Angel                    Modern Talking
3 20 sept  No Mercy  R.Verdonk&D.Bailey No Mercy                                    Racoon
4 27 sept  So Just Dance Dance  J. M. Belloque Vane,G. Richard Can’t Stop The Feeling         Justin Timberlake
5 4 okt  Repetition
6 11 okt  Kezo   Svensson,Johansson Kizunguzungu                          Sahara
7 18 okt  Your Heaven!  Niels Poulsen Take Me To Your Heaven     Charlotte Nilsson
8 25 okt  Strip It Down  Rachael McEnaney-White  Strip It Down                          Luke Bryan
9 8 nov  Repetition
10 15 nov  Let It Swing    Jamie Barnfield Let It Swing                              Bobby Socks
11 22 nov
12 29 nov Avslutning med danslista

Några av de danser vi dansat på nivå 3-4 (Ingen kurs) höstterminen 2016: Making History       The Queen       Maybe Tomorrow       Amame      Shakatak

Vårterminen 2016 Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 12 jan  Repetition +Mamma Maria   Frank Trace  Mamma Maria          Ricchi E Poveri
 2 19 jan  Tush Push    Jim Ferrazzano  Daddy’s  Got His Blue J  Garth Brooks
 3 26 jan  Black Coffee    Helen O.Malley  Black Coffee               Lacy J. Dalton
 4 2 feb  Pop Da Booty   MiXeD Up  Pop That Booty         Marques Houston
 5 16 feb  Repetition
 6 23 feb  Cadillac Tears   Cato Larsen Cadillac Tears             Kevin Denney
 7 1 mar  Ticket To The Blues   Niels Poulsen One Way Ticket          Eruption
 8 8 mars  Never & Forever   Rob Fowler Ever & Forever            Lee Ann Womack & Mark Wills
 9 15 mar  Repetition
 10 29 mar  Until The Dawn   Gary Lafferty  Marvin Gaye                Charlie Puth
 11 5 apr  Irish Stew   Lois Lightfoot  Irish Stew                    Sham Rock
 11 5 apr  D.H.S.S. (Delicious Hot Strong and Sweet)   Gaye Teather  Coffee                           Supersister
 12 19 apr Repetition
12 26 apr  Avslutning med danslista

Vårterminen 2016 Nivå 2: Tisdagar 19.30-21.00 Instruktörer Marie och Eva

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 12 jan Repetition
 2 19 jan Stitches    Amy Glass Stitches                                Shawn Mendes
 3 26 jan  Fujiyama Mama     Darren Bailey Fujiyama Mama              Wanda Jackson
 4 2 feb  Cecilia   Willie Brown & Cecilia (Breaking My Heart) The Vamps
 5 16 feb  Repetition
 6 23 feb  Hot Potato   J.Robinson  Yoko                                   Cartoons
 7 1 mar  Cadillac Tears     Cato Larsen  Cadillac Tears                  Kevin Denney
 7 1 mar  Ticket To The Blues   Niels Poulsen  One Way Ticket               Eruption
 8 8 mar  Ain’t Misbehavin’   Guyton Mundy, Jo Thomson Szymanski & Ami Glass  Misbehavin’                     Pentatonix
 9 15 mar  Repetition
10 29 mar  Lay Low    Darren Bailey  Lay Low                             Josh Turner
11 5 april  Until The Dawn   Gary Lafferty  Marvin Gay                      Charlie Puth
12 19 apr  Ex’s And Oh’s   Amy Glass
12 19 apr Well Do Ya?   Kim Ray
13 26 apr Avslutning med danslista

Några av de danser vi dansat på nivå 3 (Ingen kurs) vt 2016: And Get It On    (Daniel Trepat & José Miguel Belloque Vane) Cake By The Ocean  (Scott Blevins) Charanga  (Rachael McEnaney) Cry To Me  (Solomon Burke) Ex’s And Oh’s   (Amy Glass) The Story Of My Life  (Craig Bennett) Well Do Ya?  (Kim Ray)

Höstterminen 2015 Nivå 1: Tisdagar 18.00-19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 8 sept Please Yourself   Dee Musk m.fl.  Garden Party                 John Fogerty
 1 8 sept Cowboy Charlston   okänd  Baton Rouge                 Garth Brooks
 1 8 sept Cut A Rug   Jo&Rita Thompson  Roll Back The Rug       Scooter Lee
 2 15 sept  Chica Boom Boom   Vikki Morris  Boom Boom Goes My Heart   Alex Svings Oskar Sings
 3 22 sept  Live, Laugh, Love   Rob Fowler  Live Laugh Love            Clay Walker
 4 29 sept  Something In The Water   Niels Poulsen  Something In The Water  Brooke Fraser
 5 6 okt  Repetition
 6 13 okt LDF (Let’s Dance Forever)   Alison & Peter  Boogie Shoes                 Glee Cast
 7 20 okt We Only Live Once – Easy   Lene M. Pedersen  We only Live Once       Shannon noll
 8 27 okt  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
 9 3 nov  Strait Talkin’   Lavina&Mick Shann Don’t Make Me Come Over There And Love You G.Strait
10 10 nov  Tell The World   R. McGowan Hickie  Tell The World             Eric Hutchinsson
11 17 nov  Repetition
12 24 nov  Avslutning med danslista

Höstterminen 2015 Nivå 2: Tisdagar 19.30-21.00 Instruktörer Marie, Lisa och Eva

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 8 sept  Please Yourself   + Repetition Musk,Palmer,Dennis  Garden Party                 John Fogerty
 2 15 sept  Don’t Let The Sun Go Down   Halva dansen  N.Poulsen, S. Ward  Don’t Let The Sun Go Down on me G.Michael fet.Elton
 3 22 sept  Samma dans som lektion 2.  Poulsen, Ward  Don’ Let The Sun Go Down
 4 29 sep  Tippy Tippy Toes   Vane,Menéndez,mfl.  Tippy Toes                    Robin Thicke
 5 6 okt  The Bomp   Kim Ray  Who Put The Bomp     The Overtones
 6 13 okt  Repetition
 7 20 okt Ta Mig Tillbaka ( Take Me Back )  Jessica Boström  Ta Mig Tillbaka             Darin
 8 27 okt  Tell The World   R. McGowan Hickie  Tell The World               Eric Hutchinsson
 9 3 nov  Bosa Nova   Phil Dennington  Blame It On The Bosa Nova  Jane McDonald
10 10 nov  side by side   Patricia E Stott  We Work It Out            Joni Harms
11 17 nov  Repetition
12 24 nov  Avslutning med danslista

Danser Nivå 1: vt 2015

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 13 jan  Repetition
 2 20 jan  Tush Push  Tush Push  Jim Ferrazzano  Daddy’s got his blue jeans on        Garth Brooks
 3 27 jan  Such A Fool  Such A Fool  Nils Poulsen  A Fool Such As I                               Jason Donovan
 4  3 feb  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
 5 24 feb  Repetition
 6  3 mar  Black Coffee  Shake It For Me  Helen OMalley  Black Coffee                                      Lacy J. Dalton
 7 10 mar Never & Forever   Shake It For Me  Rob Fowler  Never, Ever & Forever
 8 17 mar Irish Stew  Shake It For Me  Lois Lightfoot  Irish Stew                                           Sham Rock
 9 31 mar  Repetition
10 14 apr  D.H.S.S.   Gaye Teather  Coffee                                                  Supersisters
11 21 apr  Make It Up   Maggie Gallagher I Wanna Die                                       Miranda Lambert
12 Avsl.  Avslutning med danslista

Danser Nivå 2: vt 2015

 L. Datum Dans Koreograf  Musik
 1 13 jan  Repetition
 2 20 jan  Ring My Bells  Raggle Taggle Gypsy O  J.Wetzel  Ring My Bells                          Enrique Iglesias
 3 27 jan Such A Fool  Such A Fool  Niels Poulsen
 4  3 feb  Somebody Elses MoonSuch A Fool,  C. Alexander  Somebody Elses Moon           Collin Raye
 4  3 feb Lightclub  Eva Solid  Valfri nightclub
 5  24 feb  Repetition
 6  3 mar  Shake It For Me  Shake It For Me  Fitzgerald & Harris  Shake                                          Mercy Me
 7 10 mar  Cheerio  Cheerio  Roy Verdonk  Cheerleader                              Felix Jaehn Radio Remix
 8 17 mar  Here’s To Us  Cheerio  Maggie Gallagher  Here’s To Us                             Kevin Rudolf
 9 31 mar  Repetition
10 14 apr  Your Side Of Town   Neville F. Julie H. Maddie & Tae                            Your Side Of Town
11 21 apr  Repetition
12 Avsl.  Avslutning med danslista

Danser nivå 1 ht  2014

 L. Datum Dans  Koreograf  Musik
 1  9 sep  Cut A Rug  Jo & Rita Thompson  Roll Back The Rug           Scooter Lee
 1  9 sep  Country Walkin’  Teree Desarro  Walkin’ The Country       Keith Urban & The Ranch
 2 16 sep  Mamma Maria  Frank Trace  Mamma Maria                  Ricchi E Poveri
 3 23 sep  Blue Night Cha  Kim Ray  Blue Night                          Michael Learns To Rock
 4 30 sep  Cowboy Charlston  okänd  Baton Rouge                      Garth Brools
 6  14 okt  Come Dance With Me  Jo Thompson  Come Dance With Me      Nancy Hays
 7  21 okt  Mini Mariana  Jan Welsh  Mariana Mambo               Chayenne
 8  28 okt  Pop Da Booty  mIxEd uP  Pop That Booty                 Marques Houston
 9  4 nov  LDF (Let’s Dance Forever)  Alison & Peter  Boogie Shoes                      Glee Cast

Danser Nivå 2 ht 2014

L. Datum  Dans  Koreograf  Musik
 1 9 sep   Closer  Mary Kelly  Closer                                   Susan Ashton
 2 16 sep   High Cotton  Niels Poulsen  High Cotton                        Alabama
 3 23 sep   Down To The River  Klara Wallman Going Down To The River  Seegers/Johnson/Carlsson
 3 23 sep   Blue Night Cha  Kim Ray  Blue Night                           Michael Learns To Rock
 4 30 sep  Raggle Taggle Gypsy O  Maggie Gallagher  Raggle Taggle Gipsy          Derek Ryan
 6  14 okt  LDF (Let’s Dance Forever)  Alison & Peter  Boogie Shoes                      Glee Cast
 7  21 okt  Those Were The Days D. Whittaker&R.Fowler  Those Were The Days      Hermes House Band
 9  4 nov  Light On  Debbie McLaughlin  Light On                              Rebecca Ferguson

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Top