Kursdanser

 

Höstterminen 2017: Nivå 1 18.00-19.30  Instruktör Gunnar

L  Datum Dans                                                                   .  Koreografer Musik                                   Artist
1 5   sept  Mamma Maria  Frank Tracy Mamma Maria                       Riccie E Poveri
1 5   sept  Tin Man   Sandy Kerrigan Robot Man                              Connie Francis
1 5   sept Cut A Rug     Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug                  Scooter Lee
2 12 sept  Mini Mariana  Jan Welsh Mariana Mambo                     Chayenne
3 19 sept  Rocket To The Sun    Maddison Glover  What You’ve Done To Me     Samantha Jade
4 26 sept  repetition
5 3   okt
6 10 okt
7 17 okt
8 24 okt
9 7   nov
10 14 nov
11 21 nov
12 28 nov Kursavslutning med öppen dans (alla nivåer)

 

Höstterminen 2017: Nivå 2 19.30-21.00 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans.-                                                                  . Koreografer         . Musik                                 Artist
1  5  sept  The Most Beaurtiful Girl   Niels Poulsen The Most Beautiful Girl  Charlie Rich
2 12 sept  Dans Le Tango  Pat Stott In-Tango                            In-Grid
3 19 sept My Middle Name    Willy Brown & Niels Poulsen Trouble                               Moonshine Man
4 26 sept
5 3   okt
6 10 okt
7 17 okt
8 24 okt
9 7   nov
14 nov
11 21 nov
12 28 nov  Kursavslutning med öppen dans (alla nivåer)

Nivå 3: Dansträffar onsdagar 18.30-21.00.  6 och 20 sept., 4 och 18 okt., 8 och 22 nov. avslutning 28 nov.

 

Vårterminen 2017  Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans Koreografer  Musik                           Artist
1 10 jan Black Coffee   Helen O.Malley  Black Coffee                Lacy J. Dalton
2 17 jan Tush Push   Jim Ferrazzano  Chattahoochee           Alan Jackson
3 24 jan Irish Stew   Lois Lightfoot  Irish Stew                    Sham Rock
4 31 jan Repetition
5 14 feb Ticket To The Blues  Niels Poulsen One Way Ticket             Eruption
6 28 feb Country 2 Step  Masters In Line  I Just Want My Baby Back    Jerry Kilgore
7 7   mar  Repetition
8 14 mar  Make It Up   Maggie Gallagher I Wanna Die                   Miranda Lambert
8 14 mar Cykelen  Ulla Engström Cykeln E Nyckelen     Danne Stråhed & Dynamo
9 28 mar  Looking Good   Darren Bailey The Way She’s Looking       Raybon Brothers
10 4   apr  Let It Swing      Jamie Barnfield Let It Swing                            Bobbysocks
11 18 apr  Repetition
12 25 apr Avslutning med danslista

 

Vårterminen 2017  Nivå 2: 18.00 – 19.30 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans Koreografer Musik                                      Artist
1 10 jan  Dock Of The Bay   Rachel McEnaney-White Sittin’ On The Of The Bay   Nils Landgren & Joe                                            Sample
2 17 jan   Closer   Mary Kelly Closer                                 Susan Ashton
3 24 jan  Pom Poms  Fred W.,Daniel T. & Guillaume R. Pom Poms                          Jonas Brothers
4 31 jan  Repetition
5 14 feb  Stuck In My Head   Saku Tonteri & Shane McKeever Stuck In My Head              Craig Wayne Boyd
6 28 feb J’ai du Boogie   Max Perry J,ai du Boogie                    ScooterLee
7 7 mars  Made In The Shade   Rachel McEnaney-White & Jo Thomson Szymanski  A Little More Love             Jarrod Nieman and                                              Lee Brice
8 14 mar  Repetition + Cykelen  Ulla Engström Cykeln E Nyckelen    Danne Stråhed & Dynamo
9 28 mar  The Queen  Remi Lemaire, Guillaume.Richard, Gaetan. Bachellerie  Tilted                           Christine & The Queens
10 4   apr  Nancy Mulligan    Maggie Gallagher, Gary O’Reilly  Nancy Mulligan                    Ed Sheeran
11 18 apr  Repetition
12 25 apr Avslutning med danslista

Vårtermiinen 2017: Några av danserna som lärts ut på dansträffarna ”nivå 3-4”: Black Horse  Jesse James    Made In The Shade 

Höstterminen 2016. Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans Koreograf Musik
1 6 sept  Mamma Maria  Frank Tracy Mamma Maria                          Riccie E Poveri
1 6 sept  Tin Man  Sandy Kerrigan Robot Man                                Connie Francis
1 6 sept  Cut A Rug  Jo & Rita Thomson Roll Back The Rug                    Scooter Lee
2 13 sept  Cowboy Charlston  okänd Baton Rouge                             Garth Brooks
3 20 sept  Live, Laugh, Love  Rob Fowler Live, Laugh, Love                     Clay Walker
4 27 sept  Repetition
5 4 okt  D.H.S.S. (Delicious, Hot, Strong & Sweet)  Gaye Teather Coffee                                         Supersisters
6 11 okt  Easy Love   Kar. Caceres Lopez Easy Love                                  Sigala
7 18 okt We Only Live Once – Easy   Lene M. Pedersen We Only Live Once – easy      Shannon Noll
8 25 okt  Repetition
9 8 nov  Pop Da Booty   MiXeD Up  Pop That Booty                       Marques Houston
10 15 nov  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
11 22 nov Never & Forever   Rob Fowler Never, Ever & Forever  Lee Ann Womack, Mark Willis
12 29 nov Avslutning med danslista

Höstterminen 2016: Nivå 2: 19.30 – 21.00 Instruktörer Marie, Eva och Lena

L  Datum Dans  Koreograf Musik                                         Artist
1 6 sept  Repetition + Tin Man  Sandy Kerrigan Robot Man                                 Connie Francis
2 13 sept  Heart Of An Angel  Willie Brown Heart Of An Angel                    Modern Talking
3 20 sept  No Mercy  R.Verdonk&D.Bailey No Mercy                                    Racoon
4 27 sept  So Just Dance Dance  J. M. Belloque Vane,G. Richard Can’t Stop The Feeling         Justin Timberlake
5 4 okt  Repetition
6 11 okt  Kezo   Svensson,Johansson Kizunguzungu                          Sahara
7 18 okt  Your Heaven!  Niels Poulsen Take Me To Your Heaven     Charlotte Nilsson
8 25 okt  Strip It Down  Rachael McEnaney-White  Strip It Down                          Luke Bryan
9 8 nov  Repetition
10 15 nov  Let It Swing    Jamie Barnfield Let It Swing                              Bobby Socks
11 22 nov
12 29 nov Avslutning med danslista

Några av de danser vi dansat på nivå 3-4 (Ingen kurs) höstterminen 2016: Making History       The Queen       Maybe Tomorrow       Amame      Shakatak

Vårterminen 2016 Nivå 1: 18.00 – 19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 12 jan  Repetition +Mamma Maria   Frank Trace  Mamma Maria          Ricchi E Poveri
 2 19 jan  Tush Push    Jim Ferrazzano  Daddy’s  Got His Blue J  Garth Brooks
 3 26 jan  Black Coffee    Helen O.Malley  Black Coffee               Lacy J. Dalton
 4 2 feb  Pop Da Booty   MiXeD Up  Pop That Booty         Marques Houston
 5 16 feb  Repetition
 6 23 feb  Cadillac Tears   Cato Larsen Cadillac Tears             Kevin Denney
 7 1 mar  Ticket To The Blues   Niels Poulsen One Way Ticket          Eruption
 8 8 mars  Never & Forever   Rob Fowler Ever & Forever            Lee Ann Womack & Mark Wills
 9 15 mar  Repetition
 10 29 mar  Until The Dawn   Gary Lafferty  Marvin Gaye                Charlie Puth
 11 5 apr  Irish Stew   Lois Lightfoot  Irish Stew                    Sham Rock
 11 5 apr  D.H.S.S. (Delicious Hot Strong and Sweet)   Gaye Teather  Coffee                           Supersister
 12 19 apr Repetition
12 26 apr  Avslutning med danslista

Vårterminen 2016 Nivå 2: Tisdagar 19.30-21.00 Instruktörer Marie och Eva

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 12 jan Repetition
 2 19 jan Stitches    Amy Glass Stitches                                Shawn Mendes
 3 26 jan  Fujiyama Mama     Darren Bailey Fujiyama Mama              Wanda Jackson
 4 2 feb  Cecilia   Willie Brown & Cecilia (Breaking My Heart) The Vamps
 5 16 feb  Repetition
 6 23 feb  Hot Potato   J.Robinson  Yoko                                   Cartoons
 7 1 mar  Cadillac Tears     Cato Larsen  Cadillac Tears                  Kevin Denney
 7 1 mar  Ticket To The Blues   Niels Poulsen  One Way Ticket               Eruption
 8 8 mar  Ain’t Misbehavin’   Guyton Mundy, Jo Thomson Szymanski & Ami Glass  Misbehavin’                     Pentatonix
 9 15 mar  Repetition
10 29 mar  Lay Low    Darren Bailey  Lay Low                             Josh Turner
11 5 april  Until The Dawn   Gary Lafferty  Marvin Gay                      Charlie Puth
12 19 apr  Ex’s And Oh’s   Amy Glass
12 19 apr Well Do Ya?   Kim Ray
13 26 apr Avslutning med danslista

Några av de danser vi dansat på nivå 3 (Ingen kurs) vt 2016: And Get It On    (Daniel Trepat & José Miguel Belloque Vane) Cake By The Ocean  (Scott Blevins) Charanga  (Rachael McEnaney) Cry To Me  (Solomon Burke) Ex’s And Oh’s   (Amy Glass) The Story Of My Life  (Craig Bennett) Well Do Ya?  (Kim Ray)

Höstterminen 2015 Nivå 1: Tisdagar 18.00-19.30 Instruktör Gunnar

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 8 sept Please Yourself   Dee Musk m.fl.  Garden Party                 John Fogerty
 1 8 sept Cowboy Charlston   okänd  Baton Rouge                 Garth Brooks
 1 8 sept Cut A Rug   Jo&Rita Thompson  Roll Back The Rug       Scooter Lee
 2 15 sept  Chica Boom Boom   Vikki Morris  Boom Boom Goes My Heart   Alex Svings Oskar Sings
 3 22 sept  Live, Laugh, Love   Rob Fowler  Live Laugh Love            Clay Walker
 4 29 sept  Something In The Water   Niels Poulsen  Something In The Water  Brooke Fraser
 5 6 okt  Repetition
 6 13 okt LDF (Let’s Dance Forever)   Alison & Peter  Boogie Shoes                 Glee Cast
 7 20 okt We Only Live Once – Easy   Lene M. Pedersen  We only Live Once       Shannon noll
 8 27 okt  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
 9 3 nov  Strait Talkin’   Lavina&Mick Shann Don’t Make Me Come Over There And Love You G.Strait
10 10 nov  Tell The World   R. McGowan Hickie  Tell The World             Eric Hutchinsson
11 17 nov  Repetition
12 24 nov  Avslutning med danslista

Höstterminen 2015 Nivå 2: Tisdagar 19.30-21.00 Instruktörer Marie, Lisa och Eva

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 8 sept  Please Yourself   + Repetition Musk,Palmer,Dennis  Garden Party                 John Fogerty
 2 15 sept  Don’t Let The Sun Go Down   Halva dansen  N.Poulsen, S. Ward  Don’t Let The Sun Go Down on me G.Michael fet.Elton
 3 22 sept  Samma dans som lektion 2.  Poulsen, Ward  Don’ Let The Sun Go Down
 4 29 sep  Tippy Tippy Toes   Vane,Menéndez,mfl.  Tippy Toes                    Robin Thicke
 5 6 okt  The Bomp   Kim Ray  Who Put The Bomp     The Overtones
 6 13 okt  Repetition
 7 20 okt Ta Mig Tillbaka ( Take Me Back )  Jessica Boström  Ta Mig Tillbaka             Darin
 8 27 okt  Tell The World   R. McGowan Hickie  Tell The World               Eric Hutchinsson
 9 3 nov  Bosa Nova   Phil Dennington  Blame It On The Bosa Nova  Jane McDonald
10 10 nov  side by side   Patricia E Stott  We Work It Out            Joni Harms
11 17 nov  Repetition
12 24 nov  Avslutning med danslista

Danser Nivå 1: vt 2015

L  Datum Dans  Koreograf Musik
 1 13 jan  Repetition
 2 20 jan  Tush Push  Tush Push  Jim Ferrazzano  Daddy’s got his blue jeans on        Garth Brooks
 3 27 jan  Such A Fool  Such A Fool  Nils Poulsen  A Fool Such As I                               Jason Donovan
 4  3 feb  Lightclub  Eva Solid  Valfri Nightclub
 5 24 feb  Repetition
 6  3 mar  Black Coffee  Shake It For Me  Helen OMalley  Black Coffee                                      Lacy J. Dalton
 7 10 mar Never & Forever   Shake It For Me  Rob Fowler  Never, Ever & Forever
 8 17 mar Irish Stew  Shake It For Me  Lois Lightfoot  Irish Stew                                           Sham Rock
 9 31 mar  Repetition
10 14 apr  D.H.S.S.   Gaye Teather  Coffee                                                  Supersisters
11 21 apr  Make It Up   Maggie Gallagher I Wanna Die                                       Miranda Lambert
12 Avsl.  Avslutning med danslista

Danser Nivå 2: vt 2015

 L. Datum Dans Koreograf  Musik
 1 13 jan  Repetition
 2 20 jan  Ring My Bells  Raggle Taggle Gypsy O  J.Wetzel  Ring My Bells                          Enrique Iglesias
 3 27 jan Such A Fool  Such A Fool  Niels Poulsen
 4  3 feb  Somebody Elses MoonSuch A Fool,  C. Alexander  Somebody Elses Moon           Collin Raye
 4  3 feb Lightclub  Eva Solid  Valfri nightclub
 5  24 feb  Repetition
 6  3 mar  Shake It For Me  Shake It For Me  Fitzgerald & Harris  Shake                                          Mercy Me
 7 10 mar  Cheerio  Cheerio  Roy Verdonk  Cheerleader                              Felix Jaehn Radio Remix
 8 17 mar  Here’s To Us  Cheerio  Maggie Gallagher  Here’s To Us                             Kevin Rudolf
 9 31 mar  Repetition
10 14 apr  Your Side Of Town   Neville F. Julie H. Maddie & Tae                            Your Side Of Town
11 21 apr  Repetition
12 Avsl.  Avslutning med danslista

Danser nivå 1 ht  2014

 L. Datum Dans  Koreograf  Musik
 1  9 sep  Cut A Rug  Jo & Rita Thompson  Roll Back The Rug           Scooter Lee
 1  9 sep  Country Walkin’  Teree Desarro  Walkin’ The Country       Keith Urban & The Ranch
 2 16 sep  Mamma Maria  Frank Trace  Mamma Maria                  Ricchi E Poveri
 3 23 sep  Blue Night Cha  Kim Ray  Blue Night                          Michael Learns To Rock
 4 30 sep  Cowboy Charlston  okänd  Baton Rouge                      Garth Brools
 6  14 okt  Come Dance With Me  Jo Thompson  Come Dance With Me      Nancy Hays
 7  21 okt  Mini Mariana  Jan Welsh  Mariana Mambo               Chayenne
 8  28 okt  Pop Da Booty  mIxEd uP  Pop That Booty                 Marques Houston
 9  4 nov  LDF (Let’s Dance Forever)  Alison & Peter  Boogie Shoes                      Glee Cast

Danser Nivå 2 ht 2014

L. Datum  Dans  Koreograf  Musik
 1 9 sep   Closer  Mary Kelly  Closer                                   Susan Ashton
 2 16 sep   High Cotton  Niels Poulsen  High Cotton                        Alabama
 3 23 sep   Down To The River  Klara Wallman Going Down To The River  Seegers/Johnson/Carlsson
 3 23 sep   Blue Night Cha  Kim Ray  Blue Night                           Michael Learns To Rock
 4 30 sep  Raggle Taggle Gypsy O  Maggie Gallagher  Raggle Taggle Gipsy          Derek Ryan
 6  14 okt  LDF (Let’s Dance Forever)  Alison & Peter  Boogie Shoes                      Glee Cast
 7  21 okt  Those Were The Days D. Whittaker&R.Fowler  Those Were The Days      Hermes House Band
 9  4 nov  Light On  Debbie McLaughlin  Light On                              Rebecca Ferguson

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*