Event 2018-2019

Sidan uppdateras kontinuerligt.

Arrrangör  Arrangemang Plats Datum  Tid Inbjudna Koreografer kostn.
Line Up 4 dance Adventssparken 2018 Falköping Folkets Park, Trinnöjegatan, Falköping  1/12 11.00-
22.00
Rebecca Lee                   DJ:s Thomas och Bisse    Sista anm. 1/11    (mat +125 kr) 300
2019
Crystal Boot Awards – Streaming Chrystal Boot Awards
2019
25-27/1
Friends In Line Linedanceevent Allsalen, Sävja Kulturcentrum, Västgötaresan, Uppsala 9/2 11.00-19.00 Malene Jakobsen            anm.senast 15/1 200
Adam Åstmar Swedish Charity Dance 2019 Jönköpings Hotell & Konferens,Centralvägen 31, Jönköping 15-
17/2
fr. 18.00-
sö 14.00
Neville Fitzgerald, Julie Harris.  Max 120 personer FLYERPROGRAM, 2750/
3350 singelbo.
Lucky Feet, Västerås  Helgevent Culturen, Sintervägen 6, Kopparlunden, Västerås 8-9/3 fr.18.00-
lö.22.00
Gary  O’Reilly                   Anmälan luckyfeetevent@gmail.com    150 platser.
Anmäl behov av specialkost
500
Sunlight Party Sunlight Dance Party 2019 Restaurang Bolaget, Köpmangatan 5-7, Sandviken 15-
17/3
fr 18.00-
sö 15.00
Rebecca Lee (Malaysia), Klara Wallman, Dee Musk  (UK)
Linedance Visingsö Linedance Visingsö 2019 Visingsö 15-
17/3
fr.18.00-
sö.14.00
Arrangörer: Samarbete mellan Line Up 4 Dance, Razzle Boots och Fancy Feet Lindancers       DJ:s  Thomas Malmgren och Magnus Gustafsson.  3 WS under helgen 1850
Side By Side Vårfest – Linedance-fest i Nyköping Västra Trädgårdsgatan 53, Nyköping 16/3 14.00-
21.00
Jessica Boström    FLYER :Linedancefest 2019
Y’town Linedanceers Linedance-fest Skurups Folkets Park, Per Henriksgatan 2, Skurup 30/3 14.00-
22.00
Gary O’Reilly                                      (Insläpp från 13.30) Sista anmälan 28/2
Varmrätt och kaffe ingår
325
Coppermine Kickers Linedanceevent i Säterdalen  Säterdalen, Säter 6/4 11.00-
20.00
Gulliaume Richard       sista anmälan 30/11 2018  400
Carina Klaar och Lisen Brixvi Dance Party With Maddison 2019 Sägnernas Hus, Svenstorp Sörgården, Sandhem KARTA 12-13/4 fr +
lör 17-01
Maddison Glover      DJ: ”Bauta”            Preparty fredagkväll 150:-        fre+ lördag 600
Anmälan senast 6 januari
500
600
013-Lost In Line 10:e East Heart Competition 2019 Dansens Hus,
S:t Persgatan 7, Linköping
13/4 10.00-20.00 Jonas Dahlgren, Barbara Seelt. Domare Pernilla och Börje Bäckström. Jubileum och avskedsfest för East Heart Anm. före 17 mars för alla tävlande.    OBS! Ändring till en dag och ny tid.
Double Trouble Workshopdag Mariebergsskogen, Treffenbergsvägen, Karlstad 13/4 10.0
20.00
Ria Vos
Lillpite Ullstrumpers Lillpite Ullstrumpers Linedanceevent Nolia City Konferens, Olof Palmes Gata 2, Piteå 3-5/5 fr-
sö.
Niels Poulsen, Jessica Boström
Enbart lördag 700/800 kr. Lätt förtäring fredag och mat lördag ingår.
Rekommenderat boende: Piteå Stadshotell, Skoogs City BNB https://skoogsbnb.se/och Piteå Vandrarhem
950

1200

Black River Linedance Club Sommarkickoff Kumla Folkets Hus, Skolgatan 12 Kumla 10-12/5 fre.18-22
lö 13-01
Fred Whitehouse        Anmälan sen. 28/2 Fre 150:- (inkl.Tacos), lördag 400:- båda dagarna 500 150/500
Astu Stompers Linedanceevent Gangvide Farm, När Gangvide, Stånga (Gotland) 24-
26/5
fr. 15.00-
sö. 12.30
Malene Jakobsen
U&Me Linedance U&ME Linedance-festival 2019 Umeå Folkets Hus, Vasaplan, Skolgatan 59 Umeå 28-
30/6
fr.17.00-sö.15..00 Shane McKeever, Roy Verdonk, Jonas Dahlgren, Jo & John Kinser
Stockholms Danssällskap Sätra Brunn 30/8-
1/9
Thunderboots Linedance i Sunsdvall Sidsjö Hotell & Konferens, Paviljongvägen 9B, Sundsvall 1-3/11 fr. 18.00-
sö.14.00
Maddison Glover

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Top