Event 2018-2019

Sidan uppdateras kontinuerligt.

Arrrangör  Arrangemang Plats Datum  Tid Inbjudna Koreografer kostn.
Gold Town Open (SDF) SDF-tävling Campushallen, Laboratorgränd 13, Skellefteå 24/9 10.00-22.00 Arr. SDF, Gold Town Feet Of Fire ,Linedance 4 You.    Tävl.:DSF och/eller R-licens.  Tävlingar 10.00-16.00, Öppen dans 18.00-22.00  150
+r-lic
Fall In Line, Trollhättan Höstdans Folkets Park, Kungsportsvägen 1,  Trollhättan 29/9 13.00-22.00 WS :Eva Olofsson      DJ Stefan ”Bisse” Persson   Anmälan senast 10/9 200
Alvesta Junctions 10-årsjubileum Folkets hus, Allbogatan 15, Alvesta 29/9 15.00-24.00 Thomas Malmgen, Adam Åstmar  + ????  DJ:Crazy Mike
WS: 15.00-17.30. Öppen dans: 19.00-24.00   Anmälan senast 9/9
 250
Luleå Linedancers Linedance Event Luleå Blackis, Skeppargatan 13, Luleå 5-
7/10
fr. 15.00-
sö 15.00
Ria Vos.   Anmälan senas 31 augusti! Kolla om platser finns kvar!
lördagspass 800:-
1200
Fire On Line Höstdag på Tollare Tollare Herrgård, Nacka 6/10 10.00-20.00 Dans, WS och mat.  Sista anmälan 28 september 425
Skara On Line Dans mot Cancer – Dance With Hope Skara 6/10 10.30-21.30 WS Charles Åkerblom Roskvist . WS :  Elisabeth Ingemanson och Carina Klaar lär ut 2 Maggie-danser som hon skickat speciellt till eventet.       Anm. senast 14/9
Walkabout Linedancers Vrigstad Weekend Boende Western Hotell,
Kyrkogatan 2, Vrigstad
danslokal vid Granbacken hotell
12-14/10 fre 18.00-
sö 13.00
Karl-Harry Winson.
WS1:fr.20.30  WS 2-4 lö 11.00, 14.30 samt 17.00
fr.-sö.
2100
Rock’n row linedance Swedish Dance Party Bohusgården Hotell & Konferens Nordens Väg 6,  Uddevalla 19-
21/10
fr.17.00-sö.15.00 Roy Hadisubroto, Fiona Murray, Rebecca Zee, Shane McKeever DJ:s  Marcus Lindfors stora golvet,  Gunilla Jonsson lilla golvet 2755
Lucky Feet Linedancers  Helgevent Culturen Kopparlunden,
Sintervägen 6, Västerås
26-
27/10
lö.1800-
sö.20.00
Ivonne Verhagen.  På lördagen 2 dansgolv . Önskedanser till  Lotta@luckyfeet.se
Förslag på övernattning Scandic Hotell, Västerås  Uppge koden på flyern.
500
400
A-L Linedancers Halloween Party Folkparken Säterdalen, Säter 3/11 13.00-
19.00
Giggi, Helena och Ann-Louise.    3 WS utlovas
Önskedanser till giggi@fireonline.se senast 21/10
150
Fancy Feet Linedancers Pyjamasparty Gröndalsskolan, Bolavägen, Värnamo 10/11 15.00-24.00 Magnus ”Bauta” Gustafsson   WS: 15.00-17.30. Anmälan till WS senast 31/10.
Öppen dans 19.00-24.00         Info: Thomas Malmgren – 070-376 79 62         mat: 250
100
250
Line Up 4 dance Adventssparken 2018 Falköping Folkets Park, Trinnöjegatan, Falköping  1/12 11.00-
22.00
Rebecca Lee                               DJ:s Thomas och Bisse 300
425
2019
Crystal Boot Awards – Streaming Chrystal Boot Awards
2019
25-27/1
Friends In Line Linedanceevent Allsalen, Sävja Kulturcentrum, Västgötaresan, Uppsala 9/2 11.00-19.00 Malene Jakobsen            anm.senast 15/1 200
Lucky Feet, Västerås  Helgevent 8-9/3 Gary  O’Reilly
Sunlight Party Sunlight Dance Party 2019 Restaurang Bolaget, Köpmangatan 5-7, Sandviken 15-
17/3
fr 18.00-
sö 15.00
Rebecca Lee (Malaysia), Klara Wallman, Dee Musk  (UK)
Side By Side Vårfest Västra Trädgårdsgatan 53, Nyköping 16/3 14.00-
21.00
Jessica Boström
Coppermine Kickers Linedanceevent i Säterdalen  Säterdalen, Säter 6/4 11.00-
20.00
Gulliaume Richard       sista anmälan 30/11 2018  400
Carina Klaar och Lisen Brixvi Dance Party With Maddison 2019 Sägnernas Hus, Svenstorp Sörgården, Sandhem KARTA 12-13/4 fr +
lör 17-01
Maddison Glover      DJ: ”Bauta”            Preparty fredagkväll 150:-        fre+ lördag 600
Anmälan senast 6 januari
500
600
013-Lost In Line 10:e East Heart Competition 2019 Dansens Hus,
S:t Persgatan 7, Linköping
13/4 10.00-20.00 Jonas Dahlgren, Barbara Seelt.Domare Pernilla och Börje Bäckström     Jubileum och avskedsfest. Anm. före 17 mars för alla tävlande.    OBS! Ändring till en dag och ny tid.
Lillpite Ullstrumpers Lillpite Ullstrumpers Linedanceevent Nolia City Konferens, Olof Palmes Gata 2, Piteå 3-5/5 fr-
sö.
Niels Poulsen, Jessica Boström
Enbart lördag 700/800 kr. Lätt förtäring fredag och mat lördag ingår.
Rekommenderat boende: Piteå Stadshotell, Skoogs City BNB https://skoogsbnb.se/och Piteå Vandrarhem
950

1200

Black River Linedance Club Sommarkickoff Kumla Folkets Hus, Skolgatan 12 Kumla 10-12/5 fre.18-22
lö 13-01
Fred Whitehouse        Anmälan sen. 28/2 blackriverld@gmail.com   Fre 150:- (inkl.Tacos), lördag 400:- båda dagarna 500 150/500
Astu Stompers Linedanceevent Gangvide Farm, När Gangvide, Stånga (Gotland) 24-
26/5
fr. 15.00-
sö. 12.30
Malene Jakobsen

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Top